Aktuāli

“Baltā nakts” ir starptautisks mūsdienu kultūras forums, kas ik gadu notiek lielākajās Eiropas un pasaules pilsētās. Gadu gaitā forums “Baltā nakts” kļuvis par vienu no apmeklētākajiem un populārākajiem laikmetīgajai kultūrai veltītajiem festivāliem Rīgā. Mākslas forums ik gadu ienāk koncertzālēs, mākslas galerijās, muzejos, kultūras namos un klubos caur visdažādākajām laikmetīgās mākslas norisēm, aptverot plašu kultūras žanru klāstu. Performances, izstādes, koncerti, instalācijas – tās ir tikai dažas no formām, kādās iespējams baudīt mākslinieku sniegumu visā Rīgas teritorijā vienas nakts garumā.

Gatavojoties šim notikumam, VEF Kultūras pils uzrunājusi latviešu koklētāju un etnomuzikoloģi  Laimu Jansoni veidot jaunu koncertprogrammu, kas Latvijas 100 – gades kontekstā vēstītu par tradicionālās un laikmetīgās kultūras vērtībām un to mijiedarbību. Projekts “Trīs upes” ir oriģināls trīs Baltijas valstu mākslinieku kopīgi veidots notikums, kurā  instrumentālā mūzika sastopas ar laikmetīgo deju. Plūšana, saplūšana vējā, stīgās un kustībā. Lietuviešu, latviešu, igauņu melodijas prasmīgo instrumentālistu – improvizatoru un komponistu Sauļus Petreikis (Lietuva, pūšaminstrumenti), Laimas Jansones (Latvija, kokle), Andrē Mākera (Igaunija, ģitāra) rokās veidos jaudīgu un enerģētiski piepildītu skaņu telpu, kurā savu stāstu izdzīvot horeogrāfei un dejotājai Olgai Žitluhinai.

Pasākuma muzikālās programmas pamatā ir visu triju Baltijas valstu tradicionālās mūzikas kultūras mantojums, ko improvizācijās un savstarpējā saspēlē jaunā skaņu ainā  radīs pašmāju talantīgā koklētāja un etnomuzikoloģe Laima Jansone, lietuviešu folkmūzikas pārstāvis Sauļus Petreikis, kurš pazīstams kā izcils dažādu, gan tradicionālo baltu skaņu rīku, gan arī Āzijas tautu pūšaminstrumentu virtuozs un igauņu ģitārists Andrē Mākers. Mūziķu improvizācijai savu horeogrāfisko skatījumu pievienos Latvijas laikmetīgās dejas speciāliste Olga Žitluhina, radot neatkārtojamu, dzīvu, skatītāju acu priekšā topošu priekšnesumu.

Veidojot programmu “Trīs upes”, ņemts vērā VEF Kultūras pils telpu unikālais raksturs un atmosfēra, kā arī akustiskais aspekts, kas īpaši svarīgs mūziķiem. VEF Kultūras pils vestibils iedvesmojis daudzus māksliniekus radīt darbus tieši šai vietai un videi. “Trīs upes” būs īpašs notikums “Baltās nakts” programmā, kas ļaus dinamiskajā un blīvajā laikmetīgās kultūras piedāvājumā ienest dvēselisku, veldzējošu un priekpilnu piedzīvojumu, baudot  mūzikas un dejas dialogu.  

Projekts “Trīs upes” notiks 8.septembrī, plkst. 20.00 - 21.00 un 22.00 – 23.00, VEF Kultūras pils vestibilā, kur koncerta vajadzībām tiks uzbūvēta speciāla skatuve un izvietotas sēdvietas pasākuma apmeklētājiem.

Organizē: VEF Kultūras pils

Drukāt sadaļu