Pāriet uz galveno saturu
Sun. 19.05.2024. 18:00

Koncertuzvedums TOPI STIPRA, SIRDS | Broņislavai Martuževai 100

Chamber hall


TOPI STIPRA, SIRDS – koncertuzvedums, kas veltīts izcilās latviešu dzejnieces un dziesminieces Broņislavas Martuževas 100. jubilejai. Koncertuzveduma māksliniecisko koncepciju veidojusi diriģente Aira Birziņa un aktrise Baiba Broka. Dzejnieces Broņislavas Martuževas (1924–2012) simtgade tika atzīmēta 2024. gada 8. aprīlī. B. Martuževa ir vesela laikmeta leģenda, kuras dzeja nav atdalāma no viņas personības – to caurvij ticības spēks, kristīga cilvēka tīrais dzīves redzējums un patiesa tēvzemes mīlestība.

Koncertuzvedumā TOPI STIPRA, SIRDS piedalās aktrise Baiba Broka,solistes Ieva Parša un Agate Grīnhofa, VEF Kultūras pils sieviešu korisDZINTARS un diriģente Aira Birziņa, instrumentālā grupa – Laima Jansone (kokle), Mārtiņš Zilberts (klavieres), Indulis Cintiņš (vijole), Ainārs Paukšēns (čells) un Valdis Zilveris (akordeons). Uzvedumā skan jaundarbi – komponistu Jēkaba Jančevska, Valda Zilvera un Artura Maskata mūzika ar Broņislavas Martuževas dzeju.

Programmā iekļautas arī pašas dzejnieces sacerētās dziesmas īpašos aranžējumos solo balsij, korim un instrumentālajai grupai. Koncertuzvedumu caurvij B. Martuževas dzeja aktrises Baibas Brokas lasījumā. Muzikālajā stāstā savijas dzejnieces literārajā mantojumā iekodētās un mūžā izdzīvotās vērtības – pateicība un pazemība Dieva priekšā, dzimtās zemes, dabas un cilvēku mīlestība, personības gara spēks un dzīvi apliecinoša enerģija. Mīlestības dzejā atklājas vēl viena ļoti cilvēciska B. Martuževas personības šķautne – dziļi un kaislīgi jūtoša sieviete. “Dižens mazums ved uz diženu lielumu” – tie ir Broņislavas Martuževas vārdi, kas izraudzīti par dzejnieces simtgades simbolisko saukli un trāpīgi raksturo viņas personību un pasaules redzējumu.

Dzejniece Broņislava Martuževa – iekšējās brīvības un gara spēka simbols, Nacionālās Pretošanās kustības dalībniece, represēta, izsūtīta uz Sibīriju, apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. Dzejnieces radošā biogrāfija, dzīvesstāsts un personības kontrastainā daudzveidība nes sevī jaudīgus impulsus Latvijas 20. gadsimta vēstures izpratnei un iedvesmu virzībai nākotnē.

“Broņislavas Martuževas dzeja, viņas skaudrā, sīkstā, dzīvības spēka pilnā, nerimtīgi radošā personība manī raisa ne vien milzu cieņu kā pret mākslinieci un spēcīgu cilvēku, bet arī izaicina nepadoties šī laika grūtību, kompromisu priekšā, meklēt un sajust to spēku, ko dod ticība Dievam, un izturēt visu, ko dzīve – katram tik atšķirīgu – mums ir paredzējusi. Martuževas dzejā es rodu spēka vārdus arī savai dzīvei. Lai tie iedvesmo mūs visus!” par koncertuzvedumu saka aktrise Baiba Broka. 

N.B. Koncertuzvedumu organizē biedrība DZINTARA KORIS sadarbībā ar Broņislavas Martuževas fondu RAKSTĪTĀJA, Latgales vēstniecību GORS, Ziemeļrīgas kultūras apvienības VEF Kultūras pili, Madonas novada pašvaldību un Lubānas apvienības pārvaldi. Projekta īstenošanu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.  

The Host of the Event hereby informs that photographic images and/or video recordings will be taken in the course of the Event in order to ensure coverage of the Event in mass media and information materials. The obtained materials can be used for publicity and public information purposes. The Host of the Event assumes no liability for any photographic images and/or video recordings taken by third parties and for the usage of the materials thus obtained. Detailed information regarding the processing of your personal data is available here.

Share