Pāriet uz galveno saturu

Vidējās paaudzes deju kolektīvs ROTAĻA XO

Vidējās paaudzes deju kolektīvs “ROTAĻA XO” dalībnieku radošais mūžs ir aizsācies Tautas deju ansambļa “Rotaļa” dejotāju pulkā laikā no 1988. līdz 1991. gadam.

Jau ar saviem pirmajiem deju soļiem šī grupa kopdarbā ar māksliniecisko vadītāju Aiju Baumani veidoja īpašu, tikai šim ansamblim raksturīgu latviešu dejas stilu, kļūstot par vienu no mākslinieciski interesantākajiem un tehniski spēcīgākajiem deju kolektīviem Latvijā,  apliecinot to Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku deju kolektīvu finālskatēs, vairakkārt iegūstot pirmo vietu – 1990., 1993., 1998. gadā.

Šis laiks bija nozīmīgs un skaists ne tikai dejotāju, bet arī visas latviešu tautas dzīvē. Atmodas laika svarīgākie notikumi – barikādes un tautas manifestācija, 1990. gada  Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētki, kas pirmoreiz apvienoja latviešu dziedātājus un dejotājus no visas pasaules. Latvijai, kļūstot neatkarīgai, plašāks paveras iespēju loks arī dalībai Starptautiskajos folkloras deju festivālos – “Rotaļa” dejo Spānijā, Francijā, Austrijā, Itālijā, Anglijā u.c.

Viens no atbildīgākiem un radoši interesantākiem notikumiem šīs dejotāju grupas dzīvē bija piedalīšanās Dailes teātra izrādē “Vella kalpi”, mūzikas autors  Raimonds Pauls, dejas iestudēja Aija Baumane un, protams, dejoja “Rotaļa”. Teātra fascinējošā atmosfēra – būt kopā un vērot latviešu izcilākos aktierus vēl vairāk saliedēja šos jauniešus, radās draudzības un mīlestības, veidojās ģimenes un savstarpējās biznesa attiecības, kuras nepārtrūka arī pēc aktīvo dejotāju gaitu beigām tautas deju ansamblī.

Pēc Aijas Baumanes par TDA ”Rotaļa” māksliniecisko vadītāju kļuva ilggadējs ansambļa dejotājs un šīs grupas izcils solists Gints Baumanis.

Arī turpmāk nozīmīgākajos TDA “Rotaļa” koncertos vienmēr kādas dejas bija atvēlētas arī bijušajiem ansambļa dejotājiem. Un laikā, kad arvien nozīmīgāku vietu Latvijas dejotāju saimē ieņem vidējās paaudzes deju kolektīvi, kuru sastāvos ir bijušie Tautas deju ansambļu dejotāji, arī bijušie rotaļnieki 2012. gadā atkal apvienojās, lai piedalītos 2013. gada XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos kā VPDK “Rotaļa XO”, un izcīna Augstākās pakāpes diplomu.

Gints Baumanis ne tikai vadīja kolektīvu, bet arī iestudēja jaunas un interesantas horeogrāfijas, kuras labprāt savā repertuārā iekļauj arī citi vidējās paaudzes kolektīvi.

Kopš 2019.gada vidējās paaudzes deju kolektīvu “Rotaļa XO” vada Diāna Gavare, turpinot saglabāt iedibinātās tradīcijas un zelta fonda repertuāru, kā arī veidojot jaunas interesantas horeogrāfijas un deju uzvedumus.

Sector
Dance groups
Group leader/-s
Mākslinieciskā vadītāja Diāna Gavare, koncertmeistars Aivars Vīksna
Phone
Session venue
VEF Kultūras pils | Ropažu iela 2, Rīga
Session time
Svētdienās no plkst. 18.00