Pāriet uz galveno saturu
C. 01.06.2023. 9:00 - Sv. 30.07.2023. 20:00

IZSTĀDE | KAREL”S. NOSPIEDUMI

Vestibils

No 2023. gada 1. jūnija līdz 30. jūlijam VEF Kultūras pils Vestibila abos stāvos apskatāma izstāde “KAREL”S. NOSPIEDUMI. Latvijas etnogrāfiskie raksti laikmetīgā tekstila dizainā”. 

Sasaucoties ar XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku norisi, izstāde iepazīstina ar Latvijas etnogrāfisko rakstu mantojumu un to daudzpusīgu un laikmetīgu transformāciju mūsdienīgos un pielietojamos dizaina priekšmetos – zīda lakatos un citos tekstila izstrādājumos, kuru idejas autori un grafikas mākslinieki ir Jolanta un Jānis Kareļi.

Latvijas etnogrāfiskie raksti, kuru pirmsākumi rodami tautas rokdarbniecībā, ir tradīcijām bagāti un reizē inovatīvi plaši, tos ietekmējušas pasaules kultūrvēsturisko mākslas stilu tendences cauri gadsimtiem. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas un tekstila valodu, integrējot šos etnogrāfiskos ornamentus mūsdienīgā grafiskā dizaina izpildījumā, mākslinieki vēlas nodot cilvēkiem vēstījumu, ka vēsturiski tradicionālā etnogrāfija arī šodien ir praktiski pielietojama un baudāma ikdienas patērētājam: ETNOGRAFISKAIS ORNAMENTS – TRANSFORMĀCIJA – GRAFISKAIS DIZAINS – PRAKSTISKAIS PIELIETOJUMS. Tādējādi mūsu etnogrāfiskie raksti tiek saglabāti un nodoti tālāk 21. gadsimta tekstila dizainā, pagarinot šī kultūrvēsturiskā mantojuma mūžu un veicinot laikmetīga Latvijas etnogrāfiskā dizaina tapšanu. 

Mūsdienīgajā un tematiski aktuālajā izstādē zīda lakati un to iedvesmas avoti – autentiskie rakstu oriģināli izvietoti interesantās kompozīcijās, kuru izkārtojuma risinājumā ņemts vērā arī oriģinālā tekstilmateriāla veids. 

Zīmola KAREL”S radītie zīda lakati ar tajos ievīto stāstu par mūsu novadiem, latviskajām zīmēm un krāsām mūsdienu dizaina interpretācijā ir iemantojuši atzinību un kļuvuši atpazīstami, jo uzrunā rakstu krāšņums un dažādība. Latvijā tapis ne tikai zīda lakatu dizains, bet tie te tiek arī drukāti, tādēļ tos ar lepnumu var dāvināt, viesojoties citās valstīs. Nav brīnums, ka zīmols KAREL”S guvis plašu popularitāti arī korporatīvajā vidē – KAREL”S darbus kā mūsu valsts reprezentācijas dāvanu izvēlas gan valsts iestādes, piemēram, Valsts kanceleja, Saeima, Satversmes tiesa, Kultūras ministrija, Aizsardzības un Satiksmes ministrijas u.c., gan uzņēmumi, nesen tos pasūtīja arī Eiropas Parlaments. 

Kolekcijas pirmais lielais pasūtinājums notika iepriekšējos Dziesmu un deju svētkos, kad zīda lakatiņus dāvināja kolektīvu virsvadītājiem. Izstāde “KAREL”S. NOSPIEDUMI. Latvijas etnogrāfiskie raksti laikmetīgā tekstila dizainā” ir sava veida veltījums šī gada Dziesmu un deju svētku dalībniekiem un viesiem, jo tā būs vistuvāk Mežaparka Lielajai estrādei apskatāmā tematiskā ekspozīcija.

N.B. Ieeja izstādē BEZ MAKSAS!

Pasākuma organizators informē, ka Pasākuma laikā tiks veikta foto un/vai video uzņemšana ar mērķi atspoguļot informāciju par Pasākumu masu medijos un informatīvajos materiālos. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti publicitātei un sabiedrības informēšanai. Pasākuma organizators neuzņemas atbildību par trešo personu foto un/vai video uzņemšanu un to izmantošanu. Sīkāka informācija par Jūsu personas datu apstrādi ir pieejama šeit.

Ieteikt