Pāriet uz galveno saturu
T. 18.10.2023. 19:00

GAISMAS ATGRIEŠANĀS | U.Marhileviča un G.Rača dziesmu cikls

Lielā zāle


Komponists Uldis Marhilevičs: «Programma «Gaismas atgriešanās» tapa 2001.gadā, kad diriģents Romāns Vanags mani uzrunāja ar lūgumu, ka būtu jauki uzrakstīt kādu dziesmiņu viņa vadītajam zēnu korim. Metāmies kopā ar dziesmu tekstu autoru Guntaru Raču, kurš atrada ļoti labu tēmu, kura ir mūžīga – gaisma pret tumsu, gaismas cīņa ar tumsu. Kopš cikla tapšanas ir pagājis divdesmit viens gads, šodien mēs atkal dziedam šo ciklu, un tas visu pasaules notikumu un nežēlīgo karu kontekstā atkal ir tik aktuāls…

Pēc diviem gadiem – 2005.gadā – Mežaparkā bija lielie Skolēnu dziesmu un deju svētki, kuros cikls izskanēja visā pilnībā, un mēs tam pielikām klāt vēl trīs dziesmas, un solo tāpat dziedāja Ance Krauze un Mārtiņš Freimanis. Gadiem ejot, ik pa laikam man kāds zvanīja un stāstīja, ka tajā un tajā pilsētā atkal ir uztaisīts šis uzvedums. Un tagad, kad pagājuši vairāk nekā divdesmit gadu, ir pienākusi cikla jubilejas reize, turklāt zēnu kori to atkal dziedāja Cēsu pils parka estrādē – tajā pašā vietā  kur notika pirmatskaņojums. Tad arī tapa ideja, ka šo jubileju vajadzētu atzīmēt vēl nozīmīgāk un ka mēs varētu to atskaņot vairākās Latvijas pilsētās – protams, iekļaujot vēl vairāk dziesmu. Arī Romāna Vanaga vadītajam zēnu korim pērn bija 40 gadu jubileja. Kā solistus pieaicinājām Anci Krauzi, Tumsas lomu izpildīs dziedātājs Andris Ērglis, un tā viņam ļoti piestāv, jo Andris ir ļoti skatuvisks un teatrāls (labā nozīmē), savukārt Teicēja lomai izvēlējāmies Latvijas Nacionālā teātra aktieri Gundaru Grasbergu. Katrā ziņā, ceru, ka mums šo koncertuzvedumu izdosies izveidot tādu krāšņu un teatralizētu, papildinot ar gaismu spēlēm. Protams, programmu papildināsim gan ar kora dziesmām, jo mūsu sadarbība ar Romānu ir bijusi ļoti bagātīga, un domājams, ka Ance un Andris arī kaut ko nodziedās. Un ceru, ka katrā pilsētā mums pievienosies kāds vietējais zēnu koris.»

Diriģents Romāns Vanags: «Mūsu kora sadarbība ar komponistu Uldi Marhileviču ir sena, dziļa un plaša, un tāpēc ļoti priecājos par to, ka šajā rudenī un arī decembra sākumā – laikā, kad ārā kļūst tumšs – Latvijā  skanēs viņa koncertprogramma «Gaismas atgriešanās», tātad savā ziņā mēs būsim tādi gaismas nesēji. Interesanti, ka tieši šī programma mūsu zēnu kora priekšnesumā pirmoreiz skanēja pirms divdesmit gadiem, un arī tagad, kad jau izaugušas un korī nomainījušās vairākas zēnu paaudzes, «Gaismas atgriešanās» joprojām ir aktuāla. Un otrs interesantais fakts – ka koncertā mums pievienosies dziedātāja Ance Krauze, kura bija pirmā šīs programmas soliste pirms divdesmit gadiem. Turklāt pašreiz Marhils šai programmai raksta jaunus skaņdarbus, kuri arī skanēs šajos koncertos.»

Dziedātāja Ance Krauze: «Tās tiešām ir neaizmirstamas atmiņas, kā kopā ar Zigfrīdu Muktupāvelu un Mārtiņu Freimani šo ciklu dziedājām Skolēnu dziesmu un deju svētkos. Tāpēc, nenoliedzami, man šī programma saistās ar Mārtiņu Freimani, un ikreiz, kad skan kāda no cikla dziesmām, īpaši beidzamā - «Mēs varam līdzās būt», kur bija Mārtiņa dziedājumi, uzreiz to atceros, un liekas, ka tas ir bijis pavisam nesen… Tāpēc atgriešanās pēc divdesmit gadiem šajā programmā būs interesanta, un arī šajos gados ik pa laikam kādu no cikla dziesmām ir nācies dziedāt kopā ar Uldi viņa rīkotajos koncertos Sakaslejas baznīcā, tāpat arī zēnu kora jubilejas koncertos esmu izdziedājusi šīs dziesmas. Tagad gan, kad ir bijis lielāks pārtraukums, redzēsim, kādas būs izjūtas, bet domāju, ka visnotaļ pozitīvas. Un noteikti arī būs atmiņas par to laiku.» 

Pasākuma organizators informē, ka Pasākuma laikā tiks veikta foto un/vai video uzņemšana ar mērķi atspoguļot informāciju par Pasākumu masu medijos un informatīvajos materiālos. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti publicitātei un sabiedrības informēšanai. Pasākuma organizators neuzņemas atbildību par trešo personu foto un/vai video uzņemšanu un to izmantošanu. Sīkāka informācija par Jūsu personas datu apstrādi ir pieejama šeit.

Ieteikt