Pāriet uz galveno saturu

Tautas tēlniecības studija DOMA

VEF Kultūras pils Tautas tēlniecības studija “Doma” tika dibināta 1961. gadā. Tās aizsācējs bija tēlnieks Harijs Fišers (1918–1989), kas modināja aizrautīgu, radošu attieksmi pret mākslu, ievirzot dalībniekus profesionālās tēlniecības jomā.

Jānis Aivars Karlovs (1939), viens no spēcīgākajiem latviešu monumentālās tēlniecības pārstāvjiem, radošs, aktīvs mākslinieks un izcils pedagogs, studiju vadīja vairāk nekā 40 gadus (1967–2009). Šajā laikā ievērojami cēlās studijas profesionālais līmenis,  kolektīva dalībnieki, veidojot lielizmēra koka skulptūras par folkloras tēmatiku, eksponēja savus darbus vidē.

Igors Dobičins vadīja tēlniecības studiju no 2009. līdz 2013.gadam, kad studijā arvien vairāk iesaistījās jaunās paaudzes pārstāvji.

No 2014. gada studijas vadību pārņēma Vija Dzintare. Studijā ienāca jauni dalībnieki bez iepriekšējām iemaņām veidošanā. Galvenie uzdevumi bija radīt dalībniekos sapratni par trīsdimensiju mākslu, masu izkārtojumu un plastiku. Noderēja vienkāršu dabas formu atveidojumi – ola, ābols, ķiploks.  Dalībnieki  iepazinās arī ar darbu materiālā – akmenī, metālā, šamotā.

Lielas grūtības studijas darbā sagādāja VEF Kultūras pils remonts – pārvākšanās un nepiemērotie darba apstākļi prasīja dalībnieku entuziasmu un izturību. Tomēr ieguldītais darbs nav veltīgs.

Pašreizējie studijas dalībnieki ir sākuši izprast mākslu telpā un centušies to izteikt savos darbos. Formu un līniju plastika, masu izkārtojums skulptūrā – tie ir galvenie tēlniecībā risināmie jautājumi, kas pēc katra iesākta darba no jauna prasa atbildi, tāpēc skulptūras veidošana ir nebeidzams process.

2019.gadā apkopojām piecu gadu darbu nelielā katalogā un sarīkojām paši savu izstādi VEF Kultūras pilī.

Tēlniecības studijas dalībnieku skaits ir pieaudzis un apvieno gan jaunus, gan vecākus entuziastus. Katru gadu studijas dalībnieki ņem dalību Rīgas tēlotājas mākslas izstādēs un atsevišķi studijas dalībnieki piedalās izstādēs Latvijā (Inese Sudare) un ārzemēs (Olga Meļehina).

“Nekas nenotiek pats no sevis. Visaizraujošākais ir tieši meklējumu ceļš – eksperimenti, paškritika un izaugsme. Garā nobriedušiem cilvēkiem ir daudz ko pateikt citiem, tikai jāatrod vajadzīgā tēlnieciskā forma. Šeit studijā cits no cita mācāmies saskatīt dažādās formu izpausmes iespējas un meklējam savu ceļu mākslā. Ir gandarījums un prieks par izdevušos darbu un iedvesma radīt atkal ko jaunu, kas būtu mūsu personības apliecinājums.” saka DOMAS mākslinieki.

Nozare
Studijas
Kolektīva vadītājs/ -i
Vija Ilze Dzintare
Tālrunis
Nodarbību vieta
Brīvības gatve 266, Rīga
Nodarbību laiki
Pirmdienās no 16.30 līdz 21.00