Aktuāli

Sakarā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju KONCERTS TIEK PĀRCELTS UZ 30.09.2020.!
Visas uz 24.03.2020. koncertu iegādātās biļetes būs derīgas koncertam 30.09.2020.
Jautājumu gadījumā lūgums zvanīt uz VEF Kultūras pils informācijas centru pa tālr. 26596971.

________________

 

Klarnetista, komponista un dziesminieka Jēkaba Nīmaņa izveidotā muzikālā apvienība “Jakob Noiman Festival Band” spēlē kopā kopš 2009. gada un atpazīstamību ieguvuši ar savu brīvo un “nepieradināto” pieeju muzicēšanai – grupa spēlē to, kas viņus pašus aizrauj un sajūsmina. Jēkabs stāsta: “Katrs koncerts ir piedzīvojums tā dalībniekiem. Ja tajā nebūs prieka, mēs apsolāmies beigt spēlēt uzreiz, tajā pašā mirklī. Lai gan žanriski esam mazliet iestrēguši klezmera un Balkānu tautu mūzikas fāzē, pamanāmies veldzēties arī citos žanros. Žanru koncepcijā ir tikai viens kritērijs, - spēlēt to, kas tajā brīdī aizrauj.” Ansamblis labprāt ļaujas arī džeza intonācijām, reizēm ienirst rokmūzikas vēsturē vai piedāvā savu skatījumu uz latviešu tautasdziesmu.

Tā kā pats rakstu dziesmas, nekautrējos piedāvāt arī oriģinālkompozīcijas,” turpina Jēkabs. “Zināmākās no tām skan Jaunajā Rīgas Teātrī jau 16 gadus, bet citos teātros parādās epizodiski dažās izrādēs jau labu laiciņu. Šī mūzika reizēm pat ir senāka nekā grupa. Šajā koncertā pieteiksim savu desmitā gada eksistenci ar tādu kā retrospekciju. Mūsu eksistence nudien nav formāla, mēs pastāvam, jo spēlējam, tāpēc iespaidu un darbu, kurus vēlos rādīt, ir tik daudz, ka grūtākais ir atlasīt.

Grupas jubilejas koncerts izskanēs kā desmit radošo gadu rezumējums, kurā klausītājiem būs iespēja dzirdēt gan viņu atpazīstamāko žanrisko vizītkarti – klezmera un Balkānu tautu mūziku, gan arī dažādus kamermūzikas smalkumus – tādus kā, piemēram, Maijas Einfeldes, Marģera Zariņa un Manuela De Faljas kompozīciju pārlikumus. “Jakob Noiman Festival Band” ir piedalījušies “Latvijas pasākumu foruma mūziķu skatē” Liepājā, kā arī uzstājušies “Teātra bārā”, “Kalnciema kvartālā” un daudzās citās vietās Latvijā, kuru mākslinieciskais koncepts atbalsta brīvu gara lidojumu.

Jēkabs Nīmanis (1980) ir pazīstams latviešu komponists un mūziķis, kurš regulāri pamanāms Latvijas koncertdzīvē. Komponē gan kamermūziku un izvērstas formas darbus, gan arī mūziku dažādiem Latvijas un ārvalstu teātriem (sarakstījis mūziku ap 50 teātra izrādēm), animācijas un kino filmām. Viņa mūzika dramaturģiskiem darbiem ir ne tikai to skanisks papildinājums, bet nereti kļūst par pašpietiekamu dziesmu žanru, piemēram, joprojām Jaunā Rīgas teātra repertuārā pieprasītā izrāde “Latviešu Mīlestība” ir komponista pamanāmākais pieteikums kā dziesminiekam, savukārt populārā animāciju cikla “Lupatiņi” dziesmas apkopotas un izdotas albumā. Jēkabs Nīmanis vairākkārt saņēmis godalgas kā teātra mūzikas komponists:  2010. gadā par mūziku Valmieras teātra izrādei "Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās" saņēmis Baltijas Teātra festivāla (Lietuva) žūrijas specbalvu (labākais muzikālais noformējums) un "Spēlmaņu nakts" balvu (nominācijā "Gada muzikālās partitūras autors dramatiskajā izrādē"), kā arī 2012. gadā guvis šādu pašu apbalvojumu par mūziku Nacionālā teātra izrādei "Voiceks". Par mūziku Latvijas Nacionālā teātra izrādei "Raiņa sapņi" Nīmanim piešķirta AKKA/LAA Autora balva (2015). Nīmanis bijis arī autors muzikālajai izrādei "Ceļojums uz ziemeļiem" (pirmizrāde 05.02.2019. Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē), organizējis Jaunā Rīgas teātra kamermūzikas koncertus, kuros piedalījies arī pats (2002–2010), veidojis skaņas instalāciju un audiovizuālo noformējumu darbus dažādos mākslas un sabiedriskos medijos un telpās. Pievērsies pedagoga darbam Bolderājas Mākslas un mūzikas skolā, kur kopš 2004. gada pasniedz klarnetes un saksofona spēli.

Nīmanis absolvējis J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju un ieguvis bakalaura grādu klarnetes spēlē (Sigurds Circenis, 2003), maģistra grādu kameransambļa specialitātē (Herta Hansena, 2005) un kompozīcijā (Andris Vecumnieks, 2009). Piedalījies starptautiskajās ABAM kamermūzikas meistarklasēs Ž.Sibēliusa Mūzikas akadēmijā Somijā (2004), Socrates/Erasmus studentu apmaiņas programmas ietvaros studējis kompozīciju, instrumentāciju un elektroakustisko mūziku Skotijas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā (RSAMD, 2008), zināšanas kompozīcijā papildinājis pie Deivida Finisija (David Finnesy) un Alistera Makdonalda (Alistair MacDonald). Ieguvis pirmo vietu JVLMA Kompozīcijas katedras polifonijas kompozīcijas konkursā (2003) un otro vietu starptautiskajā studentu kameransambļu konkursā Klaipēdā (Lietuva, 2003).

Jēkabs Nīmanis saka: “Ja paveicas, mūziku var sajust. Ja paveicas, var nojaust, ka šim pārdzīvojumam nav žanru, mākslas virzienu un tehnikas, dažādu laiku un telpas, ir tikai viena, iespējams, Dievišķa klātbūtne, sakrāla, nemateriāla, neizskaidrojama. Tas ir viens stāvoklis, kas kliedē, piemēram, eksistences šaubas un apliecina vērtības, kuras veido cilvēku labāku. Es ticu šim mūzikas spēkam un esmu laimīgs un pateicīgs, ka man ir dota iespēja nojaust tā eksistenci”.

 

Ir pieejams kamermūzikas koncertu un sarunu cikla COME PRIMA abonements trijiem koncertiem:

26. februārī plkst. 19.30 HAČATURJANA TRIO / KHACHATURIAN TRIO (Armēnija)

24. martā plkst. 19.30 JAKOB NOIMAN FESTIVAL BAND – 10 GADU JUBILEJAS KONCERTS

22. aprīlī plkst. 19.30 NEREDZAMĀ MEKLĒJUMI / QUEST OF THE INVISIBLE (Sīrija)

Abonements iegādājams: https://www.bilesuparadize.lv/lv/events/event/79481  

Organizē: VEF Kultūras pils

Saistītie pasākumi

Drukāt sadaļu