Aktuāli

MARIA EMILIA - Fado kādu jūs vēl nebūsiet dzirdējis!

Marija Emīlija (Maria Emilia) ir dzimusi Brazīlijā. Jau no bērna kājas viņa pavadīja savu tēvu, ģitāristu, fado muzikālajos piedzīvojumos, dzimtajā pilsētā Sanpaulu. Agrā jaunībā Marija ar tēvu devās uz Miņu, Portugālē, kur kādā vietējā krogā Taberna do Ganso, kā arī citās labi zināmās Fadū Mājās šajā reģionā, spēlēja ģitāru un izpildīja fado dziedājumus. Gadiem ejot, nu jau  atgriezusies Brazīlijā, viņa uzstājās portugāļu restorānā Alfama dos Marinheiros, kur kļuva par Fado Baptism of the Godfathers balvas laureāti.

Nespējot pretoties ilgām, Marija Emīlija atgriezās Portugālē, kur uzsāka savu fado dziedātājas karjeru, 15 gadus strādājot leģendārās fado mājvietās – Restaurante Tipico Tipóia, Restaurant Já Disse, Adega Machado, Forcado un citviet. Portugāļu dziedātāja ir jau sniegusi koncertus Brazīlijā, Spānijā, Šveicē un Beļģijā.

Marijas Emīlijas balss ir gracioza un tīra. Viņas fado izpildījums ir  atbrīvots un elpu aizraujošs. Kādā prezentācijā viņa parādīja cik ļoti viņa mīl fado un vietas, kurās viņa uzsāka savu mākslinieces karjeru. Jaunā dīva, stāstot par savu īpašo saikni ar fado, ir citējama šādi: “Fado ir kā puisis, dzīvesbiedrs, ar ko varu dalīties savos pārdzīvojumos, priekos, maigumā, tas ir tas, kas man patiesi liek justies vislabāk.”

Fado mūzikas žanra saknes meklējamas 19. gs. 20. gados, Portugāles nabadzīgajos rajonos, vietās, kur apgrozījās jūrnieki, priekameitas, cietumnieki un sabiedrības zemāko slāņu pārstāvji. Šis žanrs ir slavens ar savu izteiksmīgo, dziļo un melanholisko raksturu. Tradicionāli tas tiek saistīts ar naktslokāliem, krogiem un kafejnīcām. Ierasts, ka šajā žanrā izmanto vienu vai divas portugāļu ģitāras, taču pirmsākumos fado ne tikai dziedāja, bet arī sita ritmus un izdejoja.

 

Video

Organizē: VEF Kultūras pils

Drukāt sadaļu