Ziņas

28.maijā VEF JAZZ CLUB ietvaros notiks HAMMOND ērģeļu koncerts

Šogad Valsts Elektrotehniskā fabrika svin savu simtgadi, un tai par godu VEF Kultūras pilī koncertsērijas VEF JAZZ CLUB ietvaros 28. maijā notiks mūziķu apvienības Organic City koncerts.

Daudzus pārsteidzis fakts, ka kādreiz tepat Latvijā tika ražotas Hammond ērģeles ar unikālu Ādolfa Irbītes dizainu. Kara laikā vairums šo instrumentu aizgājuši bojā, tomēr daži no instrumentiem ir saglabājušies. Šo VEF rūpnīcas plašās darbības spektra intriģējošo faktu nolemts nosvinēt ar īpašu notikumu ­– džeza mūzikas koncertu, kurā uzstāsies mūziķi no Latvijas un Lietuvas. Pianista Ata Andersona sniegumā skanēs slavenās Hammonda B-3 ērģeles. Īpaši šim pasākumam par godu Rakstniecības un mūzikas muzejs izstādīs arī muzeja krājuma dārgumu – VEF ražotās vēsturiskās ērģeles.

“Hammond” ērģeles izgudroja un uzsāka ražot Lorenss Hamonds tālajā 1934. gadā ASV. Šis instruments bija daudz lētāka alternatīva tradicionālajām stabuļu ērģelēm, tādā veidā paverot plašākas tirgus iespējas. 1937. gadā Valsts Elektrotehniskā fabrika nopērk licenci no Hamonda, lai sāktu ērģeļu ražošanu Latvijā. Salīdzinot ar ASV, Latvijā bija iespējams izvēlēties instrumenta apdari - tādu pašu kā oriģinālajam Hamondam, ar ozolkoka vai cita koka apdari – koksne nāca no Latvijas, tāpat arī unikāls Latvijā ražoto Hamond ērģeļu dizains. Ērģeļu dizainu veidoja ievērojamais mākslinieks konstruktors Ādolfs Irbīte, kura izstrādātais VEF radioaparātu veidols saņēma Grand Prix un zelta medaļas Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. 1937. gada augustā milzīgajā Zemgales apgabala izstādē Jelgavā VEF elektriskās ērģeles pirmo reizi tika demonstrētas plašākai sabiedrībai un saņēma prezidenta Kārļa Ulmaņa atzinību.

Līdzīgi kā Amerikā, arī Latvijā sākotnēji risinājās strīdi par to, vai ar elektrību radītās skaņas pilnvērtīgi aizstāj stabuļu ērģeļu skanējumu. Tomēr instruments bija pieprasīts ne vien skaņas kvalitātes dēļ, bet arī tāpēc, ka bija daudz lētāks nekā stabuļu ērģeles. Dažu gadu laikā VEF ērģeles iegādājās kopskaitā vismaz desmit baznīcu draudzes. Diemžēl no autentiskajiem VEF ražotajiem Hamonda instrumentiem liela daļa gājusi bojā,  dažiem, kas saglabājušies, piemēram, Rakstniecības un mūzikas muzejā un Liepājas Lutera baznīcā nepieciešams remonts.

20. gadsimta otrajā pusē Amerikā un Eiropā Hamonda ērģeles, it īpaši leģendāro modeli Hammond B-3, plaši sāka izmantot džeza mūziķi un gandrīz visas pazīstamākās rokgrupas. Arī latviešu mūziķi padevušies kārdinājumam šo īpašo instrumentu iegūt savā īpašumā.

Atis Andersons ir viens no retajiem džeza ērģelniekiem Baltijā un projekta Organic City, vadītājs, kas šobrīd ir vienīgais džeza ērģeļu sastāvs Latvijā. Projekta mūziķi pamatā atskaņo Ata Andersona oriģinālmūziku džezroka, funk, groove stilos, kā arī tradicionālos džeza standartus. Mākslinieks ir ļoti pieprasīts mūziķis arī citos muzikālos projektos kā pianists un ērģelnieks.

Projekts Organic City savu nosaukumu aizguvis no vārda organ, kas nozīmē ērģeles. Muzikālā projekta autors pianists Atis Andersons stāsta: “Tradicionāli džezā šis mūzikas instruments ir atbildīgs par un iekļauj sevī nepārtrauktu basa līniju, uz kuras tiek būvēts viss pārējais – harmonija, melodija un improvizācija. Programmas pamatā būs mana orģinālmūzika, kuru izpildām džezroka, fanka, soul, boogaloo žanros. Protams, arī bez tradīcijas neiztikt!”.

Koncertā Organic City Atis Andersons spēlēs uz slavenākā Hammond ērģeļu modeļa – B - 3, vienlaikus koncerta apmeklētājiem plānots demonstrēt arī vēsturiskās, VEF rūpnīcā ražotās ērģeles. 

 

Koncerta izpildītājmākslinieku sastāvs:
Alise Kante (vokāls)
Kestutis Vaiginis (saksofons, Lietuva)
Āris Ozols (ģitāra)
Jānis Jaunalksnis (bungas)
Atis Andersons (Hammond ērģeles)
 

Klausītāju iecienītā VEF Kultūras pils organizētā cikla VEF JAZZ CLUB pasākumu sērija sākās 2018. gadā, un šogad jau dubultoja koncertu skaitu. Kopumā sērijas ietvaros ir plānoti 8 pasākumi ar augsti kvalitatīvu pašmāju un ārzemju mākslinieku sniegumiem.

Koncerta sākums plkst.19.00 VEF Kultūras pils vestibilā, biļetes pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā .

Drukāt sadaļu