Izstādes

Izstāde VEF SVEIC!

  • Vestibila balkons pie VEF vēstures muzeja
  • Ieeja bez maksas

VEF vēstures muzeja izstāžu cikla “Krājuma stāsti” ceturtā izstāde.

Izstāde VEF SVEIC! aplūko un izceļ rūpnīcas vajadzībām izgatavotos 1970. un 1980. gadu perioda apsveikumus, gan oficiālos, gan personiskos. VEF cilvēki tos sūtījuši saviem kolēģiem, draugiem, ārvalstu partneriem un biedriem no kaimiņu rūpnīcām. Apsveikumu formāts, dizains un radošā daba daudz liecina par rūpnīcas sociālo klimatu. Jāņem vērā VEF kā teju utopisks fenomens Padomju Savienības un arī plašākā kontekstā. Ievērojama ir visa VEF infrastruktūra un darbinieku lojalitātes programmas – sakārtota medicīnas aprūpe ar profilaktoriju aroda slimību novēršanai, veselības aprūpes sistēma, kas rūpējās par darbinieku labsajūtu pēc darba; tūristu bāzes, iekšējā veikalu, pakalpojumu un pasūtījumu sistēma, inovatīvais ēdināšanas kombināts Vefietis, bērnudārzi, specprojektu dzīvokļi darbiniekiem, VEF sporta klubs un, protams, Kultūras pils, kas aicināja kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku un svinēt svētkus visiem kopā. Šajā laika posmā tika izstrādāta arī īpaša svētku programma, kā arī apsveikumu un suvenīru līnija par godu VEF 70. gadadienai 1989. gadā, to atzīmēja vērienīgi un saturīgi.

Atmiņas par rūpnīcā nostrādāto laiku vefieši rūpīgi kopj un labprāt dalās ar tiem, kas gatavi uzklausīt. Uz šāda fona VEF veidotie apsveikumi neliekas formāli un nevērīgi pret saņēmēju, tie liek ticēt patiesam priekam un rūpēm par savu darbinieku un partneru labsajūtu. Raugoties uz kādreiz tik svarīgo no šodienas skatpunkta, zīmējumi un izvēlētā tematika brīžiem izraisa jautrību, brīžiem iedveš negaidīti nodevīgu sajūtu par laimīgo bērnību vai jaunības gadiem, kad saule sildīja siltāk. Vairāki no oficiālajiem rūpnīcas apsveikumiem ir izpildīti mākslinieciski augstvērtīgā līmenī, citi ir atražoti vairāku gadu garumā. Visbiežāk tie atklātā veidā reklamē VEF ražoto produkciju, izceļot tā gada aktuālos izstrādājumus. Kā žanra klasika daudzās atklātnēs dzīvo Vecrīga ar ierasto siluetu, uz kura draudzīgā fona var eksponēt gan tranzistoruztvērēju “Spīdola”, gan visjaunāko podziņu telefonu ar numuru ierakstītāju.

VEF cilvēki viens otram veltīja apsveikumus nozīmīgos svētkos, kurus Padomju Savienībā svinēja ar lielu vērienu, tiem gatavojās un tos gaidīja. Daļa no zīmīgajiem kalendāra datumiem, saprotams, bija iekrāsota politiskā tonī, bet lielu daļu svētku cilvēki svin joprojām, kad iekārtas sen ir mainījušās, bet prieks palicis tāds pats.

* Muzeja krājuma izstāžu cikls šogad veltīts VEF simtgadei, ko atzīmējam visa gada garumā.

Izstāde apskatāma katru dienu no 14.00 līdz 20.00.

Drukāt sadaļu