Izstādes

Gleznotājas ĒSTERES ZEMĪTES personālizstāde

  • Izstāžu zāle, Vestibils, Spoguļu zāle
  • Ieeja bez maksas

Ēsteres Zemītes personālizstādē būs aplūkojamas gleznas, kas tapušas mākslinieces 20 daiļrades gados. Gleznu daudzveidība, dažādie gleznieciskie paņēmieni, krāsu emocionālais piesātinājums uzdod jautājumus par meklējumiem, atradumiem, zaudējumiem, par cilvēka fizisko niecību un garīgo potenciālu, par attiecībām starp cilvēkiem, vidi, realitāti un ilūzijām, par ticību, paļaušanos, par robežām, to pārvarēšanu un saplūšanu ar Bezgalīgo.

Kontemplācijas skolotājs Dr. Juris Rubenis par mākslinieces radošo pasauli saka: “Katrs cilvēks var atvērt savu dvēselei tikai par ievainojamības cenu. Tas ir iemesls, kāpēc mums ir tik grūti atvērties. Ēsteres Zemītes gleznas ir drosmīga atvēršanās, atklājot trauslu, smalku, bet ļoti spēcīgu sievietei pieejamu dzīves izjūtu. Viņas darbos ir vieglums, daudz telpas un Klātbūtnes. Tajos apvienojas mūsdienīgums, dziļums un tradīcija. Tās ir gleznas, kas var palīdzēt atvērties to uzmanīgam vērotājam.”

Ēsteres Zemītes gleznas liek skatītājam apstāties un iedziļināties, iesaistīties meklējumos, piedzīvot jaunus atklājumus, ļauties gleznu krāsu ritmiem un daudzveidīgajiem gleznieciskajiem risinājumiem. Viņas darbus raksturo košas krāsas un ekspresīvs triepiens, emocionāla atklātība, laikmetīgas atsauces uz mūsdienu pasauli, kā arī darbi ar sakrālu sižetisko līniju. Gleznotāja nebaidās izmantot savā glezniecībā kristietības tēlus, simbolus un Latvijas dabai raksturīgās formas. Bieži darbos sastopamie putni un neparastās kompozīcijas it kā nejauši liek paskatīties uz pasauli no cita skata punkta – no augšas, un, iespējams, domāt par divām dimensijām, krāsaino – redzamo un monohromo – neredzamo, kas reizēm mēdz būt emocionāli daudz piesātinātāka par pirmo, uzdodot jautājumu: kura no tām mums katram svarīgāka?

Mākslinieces darbos jūtama brīvība un tiekšanās pēc improvizācijas. Darbi gleznoti jauktā tehnikā, izmantojot gan eļļas krāsas, gan akrilu un pasteļus. Daļa no gleznām radītas, apvienojot kolāžu ar glezniecību. Izmantoti gan lielformāta audekli, gan miniatūras, jo arī tehniskie risinājumi ļauj nolasīt vēstījumu daudz skaidrāk. Tomēr, lai labāk izprastu Ēsteres gleznas, nepieciešams nedaudz tuvāk iepazīties ar viņu pašu.

Ēstere Zemīte ir 1973. gadā Latvijā dzimusi māksliniece, kura jau kopš bērnības augusi radošā vidē – tēvs gleznotājs Jānis Zemītis (1940.-2008) arī bijis viens no lielākajām autoritātēm mākslā, kurš jau 1980.to gadu beigās aizved meitu uz Ameriku un iepazīstina ar Metropolitēna muzeja kolekciju, Vašingtonas Nacionālo galeriju un citām mākslas krātuvēm. 1991.gadā profesionālo studiju uzsākšana Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļā tiek apvienota ar studijām Izraēlā, Becalel Mākslas akadēmijā Jeruzālemē, kur blakus akadēmiskās mākslas videi atveras cita, konceptuālā pasaule un atstāj spēcīgu iespaidu uz viņas vēlākajiem darbiem. Mākslinieces rokraksts tiek pilnveidots arī Parīzē, Internacionālās Mākslas centra radošajā darbnīcā, iepazīstot māksliniekus un laikmetīgo mākslu no dažādām pasaules valstīm. 1997.gadā Ēstere Zemīte pabeidz studijas Latvijas Mākslas akadēmijā pie prof. Kaspara Zariņa, kurš viņas mākslu raksturo kā “harmonisku rīcību, izvēloties tēmu, krāsu gammu un triepienu. Viņa cenšas piešķirt sev izvēlētam stāstam noslēpuma plīvuru, tonējot to katru savā krāsā. Nezināmais stāsta zināmo un otrādi – iespējams, tas ir ceļš pie patiesības.”

Izstādēs Ēstere Zemīte piedalās kopš 1990. gada, tostarp arī starptautiskās – Šveicē, Francijā, Dānijā un Spānijā. Kopš 1996. gada regulāri notiek arī mākslinieces personālizstādes. Darbi atrodas privātkolekcijās Beļģijā, Dānijā, Francijā, Lielbritānijā, ASV, Izraēlā un citās starptautiskās kolekcijās, kā arī Ģederta Eliasa Jelgavas mākslas un vēstures muzejā. Paralēli savai radošajai darbībai Ēstere Zemīte ieguvusi arī maģistra grādu sociālajā darbā.

 

Izstādes atklāšana 6.februārī plkst. 18.00

Organizē: VEF Kultūras pils

Drukāt sadaļu