Aktuāli

VI starptautiskā Austrumu mākslas un mūzikas festivala “RUMI FEST” ietvaros skatītājiem būs iespēja vērot kanonisko Semas ceremoniju. Mevlevī ordeņa Semas ceremonija ir plaši pazīstama ‒ 2005. gadā UNESCO to atzinusi par pasaules nemateriālā kultūras mantojuma šedevru.

Koncerta pirmajā daļā talantīgie mūziķi un dziedātāji no dažādām Turcijas pilsētām izpildīs klasisko Osmāņu impērijas laika turku mūziku, kuras neatņemama sastāvdaļa ir vīriešu balsis, nejs, kudumi un tanburs. Koncerta otrajā daļā tiks izpildīta Semas ceremonija kanoniskas mūzikas pavadībā, kas nav mainījusies kopš 13. gadsimta, kad Konjā tika dibināts sūfiju Mevlevī ordenis.

Semas ceremonija ietver dziedājumu, instrumentālo mūziku, griešanos, dzejas deklamāciju un lūgšanu. Obligāti ir arī izpildītāju īpašie tērpi, kam ir simboliska nozīme. Ceremonija radusies, pateicoties Mevlevī ordeņa iedvesmotājam, dzejniekam un domātājam Dželāladdīnam Rūmī (Mevlāna, Kungsmūsu). To sāka izpildīt pēc viņa aiziešanas no dzīves 1273. gada 17. decembrī. Dželāladdīns Rūmī ir viens no visu laiku izcilākajiem dzejniekiem mistiķiem, viņa darbi tulkoti daudzās valodās, un tos godā visā pasaulē neatkarīgi no lasītāju tautības un reliģiskās piederības.

Semas ceremonijā piedalīsies Mevlevī ordeņa dervīši no Rīgas un izpildītājmākslinieki no Turcijas:
Jusufs Ihsans Tokels – tanburs;
Hulusi Ozbajs – balss, tanburs;
Haruns Korkmazs – balss;
Ahmets Džavits Altinkajnaks – nejs;
Engins Baikals ‒ kudumi, bendirs.

Vairāk informācijas: http://rumifest.lv 

Organizē: Biedrība “AUSTRUMU KULTŪRAS CENTRS”

Drukāt sadaļu