Aktuāli

1957. gadā savā lekcijā universitātes studentiem džeza mūziķis un komponists Gunters Šūlers ( Gunther Schuller) teica, ka starp klasisko mūziku un džezu eksistē vēl “trešā straume”, kas ir pilnībā neatkarīga no pirmajām divām, bet kas satur labākos elementus no abām. Šūlera “trešās straumes” pastāvēšanu lieliski apliecina tādu meistaru kā Djūka Elingtona (Duke Ellington), Keita Džereta (Keith Jarrett), Čarlza Mingus (Charles Mingus) un Juri Keina (Uri Caine) darbi.

VEIN TRIO ir spožs mūsdienīgs ansamblis, kas profesionāli nevainojami iemieso Šūlera tēzi. Trio nācis no džeza vides, bet viņu labākie darbi – klasikas un džeza simbiozē radīti, atrodas Šūlera teritorijā. Viņi uzsāka savus eksperimentus, ar klasikas un džeza mūzikas līdzekļiem strādājot pie sava albuma The Chamber Music Effect. Šī žanra spožākais sasniegums nenoliedzami ir programma VEIN plays RAVEL. Franču komponists Moriss Ravēls pats, ceļojot starp impresionisma, neoklasicisma un ekspresionisma stiliem, savā mūzikā nevairījās iekļaut arī pa kādam iespaidam no 20.gs. sākuma populārās mūzikas žanriem. Kad trio VEIN izpilda, piemēram, Ravēla populāro Bolero, tiek radīts nenoliedzami pārsteidzošs efekts, tomēr saikne ar darba oriģinālu netiek pazaudēta ne mirkli.

Trio VEIN sastāvā muzicēs Mihaels Arbencs (Michael Arbenz, klavieres), Tomass Lēnss (Thomas Lähns, kontrabass) un Florians Arbencs (Florian Arbenz, sitaminstrumenti).

Šveicē dibinātais Trio VEIN ir ekspresīvs džeza mūzikas ansamblis, kas aktīvi uzstājas visā Eiropā. Vārda “vein” viens no tulkojumiem ir “vēna” – asinsrites ceļš. Un tas perfekti iemieso Šveices trio VEIN – Mihaela Arbenca (Michael Arbenz, klavieres), Tomasa Lēnsa (Thomas Lähns, kontrabass) un Floriana Arbenca (Florian Arbenz) spēles stilu, kas pieņem džeza tradīciju spēku vienlaikus to spēcinot ar klasiskās mūzikas dārgumiem.

Visiem Trio Vein mūziķiem ir izcila klasiskā mūzikas izglītība, kas ļauj viņiem vienlīdz labi orientēties gan sarežģītās mūsdienu mūzikas partitūrās, gan brīvi lietot džeza improvizācijas valodu.

Pianists Mihaels Arbencs darbojas dažādās muzikālās apvienībās un projektos. Viņš sadarbojies gan ar meistarīgajiem džeza mūziķiem Kentu Kārteru, Volfgangu Pušnigu, Marku Džonsonu u. c., gan arī ar klasiskās mūzikas meistariem Pjēru Bulēzu, Paulu Zaheru, Jirgu Vitenbahu u. c.

Tomass Lēnss apguvis kontrabasa spēli Bāzeles Mūzikas akadēmijā, uzstājies ar prominentiem simfoniskajiem orķestriem, dažādām džeza grupām un arī kā solists.

Viens no Eiropā atzītākajiem perkusionistiem Florians Arbencs studējis klasisko mūziku un džezu, kā arī mācījies Kubas Nacionālajā Mākslu skolā un savā spēlē mēdz iekļaut Kubas un Āzijas mūzikas intonācijas. 2000. gadā Florians Arbencs saņēma Eiropas Kultūras balvu par ieguldījumu džeza un klasiskās mūzikas attīstībā.

Trio VEIN sadarbojies ar pasaulslaveniem solistiem, kuru skaitā ir, piemēram, trombonists Glens Feriss, saksofonisti Gregs Osbijs, Deivs Lībmans, Endijs Šepards u. c.

Kopš dibināšanas 2006. gadā trio VEIN kopumā izdevis 12 albumu. Viņu jaunākais veikums ir mūzikas kritiķu un klausītāju augsti vērtētais tvarts VEIN Plays Ravel (2017), kurā lieliski atklājas šī trio īpašā muzikālā krāsa – džezam piemītošās aizrautības, enerģijas un meistarīgas improvizācijas savienojums ar Eiropas klasiskās mūzikas šedevriem.

Visi trīs ansambļa dalībnieki ir vienlīdz aktīvi ne tikai kā izpildītāji, bet arī kā komponisti, kas savā daiļradē apvieno labākās džeza un klasiskās mūzikas tradīcijas. 

Video

Organizē: VEF Kultūras pils

Saistītie pasākumi

Drukāt sadaļu