Aktuāli

Par leģendāro Valsts elektrotehnisko fabriku jeb VEF mēdz teikt, ka tur ražoja visu, sākot ar adatām un beidzot ar lidmašīnām. Tomēr ļoti reti kāds zina, ka VEF būvēti arī mūzikas instrumenti, tostarp, Hamonda elektriskās ērģeles! VEF vēsturē tā ir tik intriģējoša epizode, ka šogad, leģendārās VEF rūpnīcas 100 – gadē, šim faktam veltīts koncerts VEF JAZZ CLUB ietvaros.

Lorenss Hamonds (Laurens Hammond) savas elektriskās ērģeles izgudroja un sāka ražot 1934. gadā ASV. Eiropā tās izplatīja firma Steinwey. Taču VEF vadība jau 1937. gadā nopirka no Hamonda licenci un uzsāka instrumenta ražošanu Latvijā. Ērģeļu dizainu veidoja ievērojamais mākslinieks konstruktors Ādolfs Irbīte, kura izstrādātais VEF radioaparātu veidols saņēma Grand Prix un zelta medaļas Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. 1937. gada augustā milzīgajā Zemgales apgabala izstādē Jelgavā VEF elektriskās ērģeles pirmo reizi tika demonstrētas plašākai sabiedrībai un saņēma prezidenta Kārļa Ulmaņa atzinību.

Līdzīgi kā Amerikā, arī Latvijā sākotnēji risinājās strīdi par to, vai ar elektrību radītās skaņas pilnvērtīgi aizstāj stabuļu ērģeļu skanējumu. Tomēr instruments bija pieprasīts ne vien skaņas kvalitātes dēļ, bet arī tāpēc, ka bija daudz lētāks nekā stabuļu ērģeles. Dažu gadu laikā VEF ērģeles iegādājās kopskaitā vismaz desmit baznīcu draudzes.

Diemžēl no autentiskajiem VEF ražotajiem Hamonda instrumentiem liela daļa gājusi bojā,  dažiem, kas saglabājušies, piemēram, Rakstniecības un mūzikas muzejā un Liepājas Lutera baznīcā nepieciešams remonts.

20. gadsimta otrajā pusē Amerikā un Eiropā Hamonda ērģeles, it īpaši leģendāro modeli Hammond B-3, plaši sāka izmantot džeza mūziķi un gandrīz visas pazīstamākās rokgrupas. Arī latviešu mūziķi padevušies kārdinājumam šo īpašo instrumentu iegūt savā īpašumā.

Projekts Organic City savu nosaukumu aizguvis no vārda organ, kas nozīmē ērģeles. Muzikālā projekta autors pianists Atis Andersons stāsta: “Tradicionāli džezā šis mūzikas instruments ir atbildīgs par un iekļauj sevī nepārtrauktu basa līniju, uz kuras tiek būvēts viss pārējais – harmonija, melodija un improvizācija. Programmas pamatā būs mana orģinālmūzika, kuru izpildām džezroka, fanka, soul, boogaloo žanros. Protams, arī bez tradīcijas neiztikt!”.

Koncertā Organic City Atis Andersons spēlēs uz slavenākā Hammond ērģeļu modeļa – B - 3, vienlaikus koncerta apmeklētājiem plānots demonstrēt arī vēsturiskās, VEF rūpnīcā ražotās ērģeles. 

Koncertā piedalās: Alise Kante (vokāls), Kestutis Vaiginis (saksofons, Lietuva), Āris Ozols (ģitāra), Jānis Jaunalksnis (bungas), Atis Andersons (Hammond ērģeles).

Organizē: VEF Kultūras pils

Saistītie pasākumi

Drukāt sadaļu