Aktuāli

VEF Kultūras pils ir sarūpējusi lielisku dāvanu bērnu un jauniešu auditorijai, uzaicinot uz Latviju vienu no pēdējā laika inovatīvākajām muzikālajām izrādēm Nutcracker and I (Riekstkodis un es), kas ir oriģināla dzīvā mūzikas izpildījuma, horeogrāfijas, animācijas un sarežģītu jauno tehnoloģiju sintēze.

Izrādes veidotāja, Rumānijā dzimusī britu pianiste Aleksandra Dariesku (Alexandra Dariescu) izrādē atveido mazu meiteni Klāru, kura vēlas sasniegt savu sapni - kļūt par pianisti. Stāstu muzikāli ilustrē brīnišķīgā Pētera Čaikovska mūzika no baleta Riekstkodis. Izrādes Nutcracker and I stāstā ir daudz kopīga ar  Čaikovska Riekstkoža sižetisko līniju, jo abi šie darbi mūs aicina izmantot iztēli, cerēt, strādāt un nekad nepadoties, apliecinot to, ka brīnumi notiek tad, ja esi neatlaidīgs un patiess savās sirds domās un cerībās.
Pēc pirmizrādes, kura ar milzīgiem panākumiem norisinājās Londonas prestižajā Bārbikena centrā 2017. gada decembrī, māksliniece ar šo izrādi devusies pasaules tūrē, uzstājoties Eiropā, Austrālijā, Arābu Emirātos un citur.  

Izrādē uz skatuves atrodas flīģelis, kuru spēlē pati Dariesku, un balerīna Dezirē Balanteina  (Désirée Ballantyne), uz skatuves tiek projicēti  digitāli animācijas tēli, kas dejo kopā ar balerīnu un rada pārsteidzoši dzīvu un reālu klātbūtnes efektu. Izrādē  izmantoto tehnoloģiju kvalitāte ir tik pārsteidzoša,  ka, skatoties izrādi, klātesošajiem ir sajūta - animētie tēli ir patiesi dzīvi. Stāsta pamatā ir lieliskā krievu mūzikas klasiķa Pētera Čaikovska slavenā baleta Riekstkodis mūzika.

Animācijas tēlus veidojusi viena no progresīvākajām kompānijām mūsdienu mūzikas biznesā - organizācija  Yeast Culture. 

 

Rumānijā dzimusī britu pianiste, izrādes “Nutcracker and I” izveidotāja Aleksandra Dariesku (Alexandra Dariescu) ar savu neizmērojamo muzikalitāti un iespaidīgajiem priekšnesumiem pārsteigusi publiku un kritiķus visā pasaulē. Aleksandras radošā domāšana un inovatīvā pieeja programmu veidošanā izceļ viņu pārējo mūziķu vidū.

2018/19. gada sezonā Dariesku savās koncertprogrammās pievēršas komponistēm sievietēm. Kopā ar BBC Simfonisko orķestri un Džeimsu Gafiganu (James Gaffigan), Bārbikena centrā Londonā tika atskaņota Nadjas Bulanžē (Nadia Boulanger) kompozīcija Fantaisie variée, kopā ar Liverpūles Karalisko Filharmonijas orķestri un diriģenti Džesiku Kotis (Jessica Cottis) – Žermēnas Taijefēras ( Germaine Tailleferre) Balāde klavierēm un orķestrim, paralēli tam māksliniece regulāri uzstājas ar solo programmām, atskaņojot Čaikovska, Šostakoviča ,  Debisī, Mesiāna, Forē un Lilī Bulanžē darbus.

Viens no Aleksandras Dariesku pēdējo gadu augstāk novērtētajiem darbiem ir koncertizrāde The Nutcracker and I  (Riekstkodis un es) - dzīvā mūzikas izpildījuma, horeogrāfijas, animācijas un sarežģītu jauno tehnoloģiju sintēze. 

Atsaucoties publikas milzīgajam pieprasījumam, Aleksandra ir izveidojusi arī audio grāmatu ar tādu pašu nosaukumu. Izrādes stāstu radījuši klasiskās mūzikas apskatniece Džesika Dačena (Jessica Duchen) un pieredzējušais Televīzijas bērnu raidījumu viedotājs Lindsijs Rasels (Lindsey Russell).

Aleksandra Dariesku ir izdevusi  komponistu Friderika Šopēna, Anrī Ditijē, Dmitrija Šostakoviča un Karola Šimanovska kalvierdarbu ierakstus. Šajā sezonā tiks pabeigts darbs pie kompaktdiska Trilogy of Preludes ar Boulanger/ Messiaen/ Faure, turpinot apjomīgo 20./ 21. gs. autora klaviermūzikas ieskaņojumu sēriju.

Aleksandras Dariesku koncertu ģeogrāfija ir ļoti plaša, tāpat kā viņas skatuves partneru saraksts – tajā rodami tādi izpildītāji kā Eiropas Savienības Jauniešu orķestris, Kvebekas simfoniskais orķestris, Atas simfoniskais orķestris, Sičuaņas simfoniskais orķestris, Vīnes Operas orķestris,  diriģenti Vasilijs Petrenko,  Fabiens Geibels, Kazuki Jamada,  Marzena Diakuna, dziedātāja Andžela Georgiu un daudzi citi. Viņa mācījusies pie izcilajiem pianistiem sera Andrāša Šifa (Sir András Schiff ) un Imodženas Kūperes (Imogen Cooper).

Pēc Karaliskās mūzikas koledžas absolvēšanas ar Zelta medaļu, Aleksandra ieguva maģistra grādu Gildholas mūzikas un drāmas skolā, studējot pie Ronana Ohoras (Ronan O’Hora). Aleksandra ir Verbjē festivāla akadēmijas (Francija) balvas laureāte, saņēmusi Women of the Future (Apvienotā Karaliste) balvu Mākslas un kultūras kategorijā, ievēlēta par Rumānijas kultūras vēstnieci un goda asociēto mākslinieci Karaliskajā mūzikas koledžā, kuru pati absolvējusi.

2018.gada pavasarī  no kartaliskās ģimenes rokām Aleksandra saņēma apbalvojumu  Officer of the Romanian Crown. Vairāk informācijas par mākslinieci:  https://alexandradariescu.com/

 

Balerīna Dezirē Balanteina  (Désirée Ballantyne) dzimusi Toronto, Kanādā. Viņa mācījusies Karaliskajā Baleta skolā un Anglijas Nacionālajā baleta skolā. 1999.gadā Desirē pievienojas Anglijas Nacionālajam baletam un kopš 2007.gada ir tā soliste. Savas līdzšinējās karjeras laikā ir nodejojusi gandrīz visas klasiskā repertuāra galvenās lomas, kā arī strādājusi ar pasaules vadošajiem horeogrāfiem kā  Akram Khan, Russell Maliphant, David Dawson and Itzik Gallili. Kopš 2016.gada Dezirē iesaistījusies dažādos neatkarīgo kompāniju deju projektos kā Michael Clark Company ( izrāde To a simple, rock 'n' roll ... song), kā primabalerīna piedal;ījusies starptautiskās turnejās  ar  Raymond Gubbay (izrāde Strauss Gala Tour) un izveidojusi Klāras lomu kopā ar pianisti Aleksandru dariesku  aizkustinošajā multimediālajā izrādē Nutcracker & I

 

 

 

Video

Organizē: VEF Kultūras pils

Drukāt sadaļu