Ziņas

Ieskats VEF Kultūras pils renovācijas norisē. Informācija no www.riga.lv

Lai arī rekonstrukcijas un restraurācijas darbi VEF kultūras pilī patlaban rit pašā karstumā, portālam www.riga.lv bija lieliska iespēja ielūkoties ēkas iekšpusē, lai savām acīm redzētu, kas pa šo laiku ir noticis. Objekta kopējā platība ir 6878 kvadrātmetru un kopš šī gada maija jau paveikti apmēram 25% no projektā paredzētajiem būvdarbiem.

Trīs galvenie uzdevumi

VEF Kultūras pils rekonstrukcijas un restaurācijas projekts paredz veikt trīs galvenos uzdevumus: pils pieejamības palielināšanu un apkārtējās teritorijas labiekārtošanu; iestādes sniegto pakalpojumu uzlabošanu, veicot interjera, skatuves pilnveidošanu, skaņu un apgaismojuma sistēmas uzlabošanu; kā arī radošo amatieru kolektīvu darba apstākļu sakārtošanu atbilstoši mūsdienu prasībām.

Atklājas papildu darbi

Patlaban ēka ir sastatņu un tīklu ieskauta, bet galvenās fasādes priekšpusē jau veikti dažādi darbi. Ir noņemti lielie granīta pakāpieni, bet darbu laikā konstatēts, ka tie uzlikti tikai uz smiltīm, bez nekādām nesošajām konstrukcijām. Līdz ar to ir nepieciešams veikt pakāpienu balstījumu izbūvi, kā arī papildus nepieciešams nostiprināt granīta un cokola apdares plāksnes pie VEF Kultūras pils galvenās ieejas. Šobrīd turpinās pagrabstāva un iekšējo inženiertīklu izbūves darbi, kā arī uzsākti apdares darbi.

Foto: Dmitrijs Suļžics

Pēc ēkas fasādes mūra atsegšanas, tika konstatēta nepieciešamība veikt mūra remontu un pastiprināšanu, kā arī būvdarbu gaitā tika atklāts, ka logiem vēsturiski nav izbūvētas pārsedzes. Līdz ar to tika veikta sākotnēji neplānota logu pārsedžu izbūve.

Pirms ēkas galvenās ieejas un rotondu kolonnu restaurācijas sākšanas, tika veikta kolonnu esošā apmetuma tehniskā un ķīmiska sastāva izpēte, pieaicinot tehniskos speciālistus. Pēc atzinuma saņemšanas, ir pieņemts lēmums veikt esošā apmetuma demontāžu un jaunas apmetuma apdares kārtas izbūvi.

Veicinās vides pieejamību

Visus āra darbus patlaban būvnieki cenšas pabeigt, jo tuvojas ziema, un ir jādomā par ēkas ieziemošanu. Uz jumta patlaban paveikti 70% darbu – izbūvēts jumta segums un konstrukcijas, bet vēl jāveic esošo jumta konstrukciju nostiprināšana un elementu nomaiņa. Ja to nepaspēs līdz ziemas sākumam, jumts tiks ieziemots- noklāts ar speciālu pārsegumu.

Veikti arī apjomīgi demontāžas darbi, tai skaitā, bēņinu starpstāvu pārsegumu demontāža 900 kvadrātmetru platībā, no kuriem papildu 600 kvadrātmetri, kas bija jādemontē saistībā ar esošo pārsegumu konstrukciju kritisko stāvokli.

Foto: Dmitrijs Suļžics

Tostarp ir izbūvēta arī lifta šahta, kas būtiski veicinās vides pieejamību, tagad jebkurš ērti varēs nokļūt arī pašam ēkas augšstāvam, kas iepriekš nebija iespējams.

Ja sākotnēji dažas telpas nebija plānots atjaunot, tad pēc apskates konstatēts, ka vietām arī tajās nepieciešami kādi uzlabojumi. Būtiski plānots uzlabot skatuves telpu, kur automatizēs skatuves iekārtas, pirks jaunas gaismas, kā arī atjaunos grīdu.

Tāpat būtiskas izmaiņas piedzīvos pils vestibils, kur patlaban nemaz neizskatās pēc telpas, bet gan pēc būvbedres. Zem vestibila veidos pagrabstāvu, kur atradīsies jauns un liels sanmezgls. Tuvākajā laikā to plānots izdarīt, un tad jau ķerties klāt grīdas likšanai.

Patlaban aplēsts, ka iepriekš neparedzētiem darbiem būs papildu nepieciešami vismaz 500 tūkstoši eiro.

Rīgas pašvaldības kultūras iestāde “VEF kultūras pils” ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir celta laika posmā no 1951. līdz 1960.gadam. Iekšējais plānojums un piecu telpu interjera apdare ir valsts nozīmes mākslas piemineklis.

VEF kultūras pils kā kultūras centrs darbību uzsāka 1960.gada 1.martā un ir lielākā Latvijas kultūras iestāde ar vairāk nekā piecdesmit mākslinieciskajiem kolektīviem, studijām un interešu klubiem, kuros darbojas ap 3000 cilvēku – gan pirmsskolas vecuma bērni, gan pusaudži un jaunieši, gan vidējas un vecākās paaudzes rīdzinieki.

Šogad, 2.maijā, tika sākta VEF kultūras pils rekonstrukcija un restaurācija. Darbus pēc Rīgas domes Īpašuma departamenta pasūtījuma veic uzņēmums “Velve”.

Kopējās projekta izmaksas ar PVN ir aptuveni 11 miljoni eiro.

Drukāt sadaļu