VEF suvenīru istabas intriģējošie stāsti

Atzīmējot VEF Kultūras pils 60. jubileju, savai Pilij un tās apmeklētājiem esam sagatavojuši dāvanu – jaunā veidolā pārdzimušu Suvenīru istabu. Tā ir telpa ar īpašu vēstures pieskārienu, tajā glabājas vairāk nekā trīs simti laba vēlējumu no visas pasaules.

Foto: PolihromovsVEF Kultūras pils kopš tās uzcelšanas brīža ir bijusi galvenā vieta, kur pēc VEF rūpnīcas apmeklējuma vest ārvalstu ciemiņu delegācijas. Tāpat arī vieta sadraudzībai – gan starp valstīm, pilsētām, kultūras namiem, gan starp atsevišķiem interešu kolektīviem.

1972. gadā VEF Kultūras pilī tika iekārtota īpaša telpa – Suvenīru istaba, kurā tika eksponētas ciemiņu vestās dāvanas. Šajā īpašajā istabā varēja priecāties par VEF rūpnīcai un VEF Kultūras pilij dāvātajām veltēm, kā arī aplūkot amatieru kolektīvu izcīnītās trofejas.

Katru gadu ekspozīcija tika papildināta ar suvenīriem no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Dienvidslāvijas, Vācijas Demokrātiskās Republikas, Austrijas, Bulgārijas, Spānijas, Igaunijas, Rumānijas, Polijas, Zviedrijas, Čehoslovākijas, Japānas, Ungārijas, Kubas, Turcijas, Austrālijas, Etiopijas, Ķīnas un citām zemēm, no kurām daudzas šobrīd jau ir pārstājušas eksistēt, vai arī pārveidojušās līdz nepazīšanai. Savā ciemakukulī viesi ir centušies ietvert gan draudzīgu attieksmi, gan prezentēt savu valsti, pilsētu vai galveno darbības jomu.

Šobrīd, ārkārtas situācijas laikā, kad Pils ir apmeklētājiem slēgta, piedāvājam atsevišķu stāstiņu veidā iepazīties ar mūsu Suvenīru istabas eksponātiem un izjust to izteiksmes dažādību, to brīvību, kas izpaudusies dāvināšanas priekā un lietu izvēlē.

Etiopija

Glezna, ko VEF Kultūras pilij dāvinājusi Sociālistiskās Etiopijas partijas un valdības delegācija 1982. gadā. Glezna ir radīta 1975. gadā, tajā atveidoti etiopiešu muzikanti tradicionālajos tērpos, cilvēku tēlu proporcijas stilizētas. Vienam no vīriešiem ir bungas, otram – tradicionālais etiopiešu mūzikas instruments mesinko, kam ir viena zirga astru stīga un lociņš.

Gleznojums ir tapis ar guašas krāsām uz ādas pamatnes, ar ādas aukliņu meistarīgi uzvilkts uz melna koka rāmja. Mākslas darba izmērs ir 63 x 53 cm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Krievijas PSR

Ļoti interesants objekts Suvenīru istabā ir čuguna skulptūra no Kasli čuguna lietuves Krievijā. Skulptūra ir radīta 1955. gadā, tās autors ir tēlnieks L. Solovjovs. Skulptūrā atveidota figurāla kompozīcija, kam pamatā ir Nikolaja Gogoļa teiksmainais stāsts “Nakts pirms Ziemassvētkiem” (“Ночь перед Pождеством”).

Kompozīcijas pamatne veidota kā ukraiņu tradicionālās lauku sētas salmu jumts. Uz skursteņa stāv ragana Soloha ar slotu, gatava lidojumam pa naksnīgajām debesīm, viņai uz muguras Velns ar paceltu roku. Uz skurstenīša iegravēts uzraksts krievu valodā - “Ночь перед рождеством. Солоха и Черт” un apakšā - “Л. Соловьев”.

Skulptūras izmēri ir 35,5x15x15 cm

Skulptūras apakšā čuguna lietuves “Касли” prove un gadskaitlis 1955.

Blakus pasaku tēliem no Gogoļa stāsta novietojušās divas Krievijas cara Pētera I statujas, abas ir Ļeņingradas strādnieku delegāciju dāvanas rūpnīcas VEF kolektīvam. Bet tas jau ir cits stāsts...

Drukāt sadaļu